سر تیتر خبرها:
تصویب اولین پیشنهاد تبدیل اهر و هریس به منطقه ویژه اقتصادی                             تخصیص اعتبار خرید تجهیزات بیمارستان هریس و خواجه توسط وزیر بهداشت                             صدور مجوز راه اندازی دبیرخانه انجمن نمایش کوتاه در شهرستان اهر                             گزارش تصویری از افتتاح کارخانه بسته بندی صنایع غذایی در اهر                             نطق ها وتذکرات شفاهی نماینده اهر و هریس در مجلس شورای اسلامی                             مصاحبه عباس فلاح در برنامه کنکاش و سخنرانی در شبکه سهند و گفتگو در شبکه خبر                             ۷۰ روستای اهر تحت پوشش شبکه های تلویزیونی نیستند                             مانع تراشی برای کارهای فرهنگی وجهه قانونی ندارد                             تذکر کتبی عباس فلاح                             اگرآقایان بخواهند جاده اهر– تبریز تا پایان سال ۹۴ تمام می شود                             سومین کمک مالی و بسته های ورزشی به هیعتهای ورزشی اهر و هریس تحویل شد                             عدم وجود برنامه توسعه متوازن در کشور و تبعیت از آمایش سرزمین ایران                             لزوم سرمایه گذاری بخش خصوصی در حوزه علم و فناوری و انجام کارهای بزرگ                             ورزش روستایی و بومی باید در کشور توسعه یابد                             نمایندگان مردم باید با حساسیت و پیگیری مذاکرات، تیم مذاکرات را تقویت کنند                             ناامیدی مجلس از طرح ها و برنامه های دولت در بخش مسکن/ استیضاح آخوندی با قوت در حال پیگیری است                             مسئولان وزارت‌راه فقط ژست مدیریتی دارند                            

نظرسنجی

تاریخ : ۰۲-۳۰-۹۰            نوشته شده توسط : مدیر                       ۱۸ دیدگاه

۱ـ شناخت کلی شهرستان

۱ـ۱ـ موقعیت جغرافیایی

شهرستان اهر با وسعتی معادل ۹۳/۳۰۷۳ کیلومتر مربع ۷۶/۶ درصد از کل مساحت استان را به خود اختصاص داده است و از این لحاظ رتبه پنجم را بین شهرستانهای استان دارا می‌باشد. این شهرستان از نظر مختصات جغرافیایی در عرض شمالی ۳۸ درجه و ۱۸ دقیقه الی ۳۹ درجه و ۵ دقیقه و در طول شرقی ۴۶ درجه و ۴۵ دقیقه الی ۴۷ درجه و ۳۳ دقیقه قرار گرفته است و از سمت شمال با شهرستان کلیبر‏، از شرق با استان اردبیل، از جنوب با شهرستان هریس و از غرب با شهرستان ورزقان همجوار می‌باشد.

براساس آخرین تقسیمات کشوری شهرستان اهر دارای دو بخش مرکزی و هوراند، ۹ دهستان، ۳۰۵ آبادی دارای سکنه و ۴۸ آبادی خالی از سکنه می‌باشد.

جدول شماره (۱): تقسیمات سیاسی شهرستان اهر به تفکیک بخش و دهستان تا سال ۱۳۸۲

شهرستان اهر از نظر زمین‌شناسی در زون ساختاری البرز ـ آذربایجان قرار دارد. ویژگی مهم این زون شباهت زیاد رخساره سنگهای پرکامبرین، کامبرین و اردوویسین با ایران مرکزی می‌باشد. رسوبهای کرتاسه در این زون با ناپیوستگی هم شیب بر روی سنگهای کهنسال‌تر قرار گرفته‌اند. بنابراین از لحاظ نبود دگرشیبی با ایران مرکزی تفاوت زیادی دارد. منطقه اهر در اوایل دوره پرمین از دوران اول زمین‌شناسی در فرو رفتگی موسوم به تتیس قرار گرفته و پوشیده از آب بوده است و بر اثر فاز کوهزایی آلپین، ارتفاعات این منطقه شکل کنونی به خود گرفتند.

وضعیت توپوگرافی شهرستان اهر متأثر از نحوه شکل‌گیری رشته کوههای قره‌داغ در شمال منطقه می‌باشد به عبارتی شهرستان اهر قسمتی از کوههای قره‌داغ به شمار می‌آید. دامنه‌های شمالی رشته کوههای قوشاداغ قسمت جنوبی این شهرستان را تشکیل می‌دهد.

رشته‌کوههای قره‌داغ همراه با فعالیتهای رودخانه‌ای اهرچای و تا حدودی نیز رشته‌کوههای قوشاداغ عوامل اصلی تشکیل وضعیت مورفولوژیکی منطقه اهر می‌باشد که در ذیل به این ارتفاعات اشاره می‌گردد.

ـ رشته کوه قره‌داغ: جهت‌گیری این رشته کوه شرقی ـ‌ غربی بوده و قسمت عمده‌ای از مساحت شهرستان اهر را تشکیل می‌دهد. مرتفع‌ترین قله آن در حوزه شهرستان اهر گشت سر می‌باشد که ۲۹۰۸ متر ارتفاع دارد و سایر قلل آن قباخ تپه با ارتفاع ۲۸۰۲ متر و شیور با ارتفاع ۲۳۶۳ متر و خرمایورت با ارتفاع ۲۶۴۰ متر می‌باشند این ارتفاعات سرچشمه اصلی جریانات سطحی می‌باشند که رودخانه اهرچای را تشکیل می‌دهند.

ـ رشته کوه قوشاداغ: این ارتفاعات در جنوب شهرستان اهر واقع شده است و بلندترین قله آن قوشاداغ با ارتفاع ۳۰۴۹ متر می‌باشد این رشته کوه در غرب به شاخه‌ای از کوههای قره‌داغ و در شرق خود به توده عظیم و آتشفشانی سبلان می‌پیوندد. امتداد آن شرقی و غربی می‌باشد و خط رأس آن مرز طبیعی شهرستانهای سراب و هریس در جنوب و اهر در شمال محسوب می‌شود.

ارتفاع عمومی زمین در این شهرستان از ۴۰۰ متر در گوشه شمال شرقی آن تا ۳۰۴۹ متر در قله قوشاداغ در جنوب شهرستان متغیر است. شیب عمومی زمین در قسمت میانی شهرستان در دو سوی رودخانه اهرچای، ملایم و در بقیه نقاط زیاد و دارای ویژگیهای کوهستانی است. جهت شیب متنوع است ولی در حالت کلی در بخش هوراند به طرف شرق و در بخش مرکزی در شمال به طرف جنوب و در جنوب به طرف شمال می‌باشد.

۲ـ۱ـ پیشینه تاریخی و فرهنگی

اهر از شهرهای قدیمی آذربایجان است. این شهر قبل از اسلام «اوزانلار» نام داشته و این منطقه به نام «میمد» مشهور بوده است. بعد از ظهور دین مقدس اسلام به نام اهر یا اهریچ خوانده شد که حاکم نشین قراداغ بوده است.

در سال ۲۳ هجری قمری در زمان خلیفه دوم، قوای اسلام به فرماندهی بکربن عبدالله به این منطقه دست یافتند.  در دوره قاجاریه و جنگ‌های ایران و روس شهر اهر مرکز فرماندهی عباس میرزا نایب‌السلطنه بود. در سال ۱۲۲۸ قمری در بیماری وبای تبریز که عده بی‌شماری تلف شدند، محمدشاه مدتی در اهر اقامت داشت و به امور آذربایجان رسیدگی می‌کرد. مظفرالدین شاه قاجار در سفری به ارسباران بعضی مناظر طبیعی اروپا را با نقاط دل انگیز این منطقه مقایسه کرده است.

شهرستان اهر در منطقه‌ای کشاورزی قرار گرفته و در زمینه کشاورزی، دامپروری و باغداری از امکانات طبیعی و نیروی انسانی خوبی برخوردار است. در شهرستان اهر، جاذبه‌های طبیعی و تاریخی با اهمیتی را می‌توان دید، به همین سبب این شهرستان در صنعت گردشگری نیز ایفاگر نقش قابل توجهی است. جنگل‌های زیبای ارسباران، چشمه‌های آب معدنی گازدار عربشاه، آب معدنی مشک عنبر و آب معدنی آبریس همراه با سایر عوامل طبیعی از جمله دشت اهر و تالاب‌ها و ارتفاعات منطقه؛ چشم‌انداز زیبایی از طبیعت شهرستان اهر را به نمایش می‌گذارند.

پیشینه تاریخی و گذشته شهرستان اهر نیز سبب وجود جاذبه‌های معماری و تاریخی چون تپه‌های باستانی، مساجد قدیمی، قلعه‌ها و کاروان سراهای تاریخی در منطقه شده است. از جمله مهمترین مکانهای تاریخی شهرستان اهر می‌توان بازار اهر که یکی از زیباترین بازارهای آذربایجان‌شرقی است و بقعه شیخ شهاب‌الدین اهری را نام برد.

به اهر در زبان عربی «اَهْرْ» گفته می‌شود که به معنای درخت زبان گنجشک یا «وَنْ» بوده است. این درخت در منطقه اهر بسیار فراوان بوده است.

مردم شهر اهر به زبان ترکی آذری یا آذربایجانی سخن می‌گویند و دارای دین اسلام و شیعی مذهب هستند.

۲ـ جمعیت و نیروی انسانی

۱ـ۲ـ جمعیت

۱ـ۱ـ۲ـ وضع موجود جمعیت شهرستان

جمعیت شهرستان اهر در سال ۱۳۶۵ معادل ۱۳۶۸۶۴ نفر بوده که در سال ۱۳۷۵ با نرخ رشدی معادل ۷۱/۰ درصد به ۱۴۶۸۳۰ نفر رسیده است. با ادامه این روند و افزایش نرخ رشد، جمعیت این شهرستان در سال ۱۳۸۳، براساس برآوردهای مرکز آمار ایران به ۱۵۱۰۲۲ نفر افزایش پیدا کرده است.

بالا بودن نرخ رشد جمعیت در دهه ۱۳۷۵-۱۳۶۵ عمدتاً متأثر از سیاستهای جمعیتی بوده و در تمام سکونتگاههای استان رشد جمعیت در این دهه، قابل ملاحظه بوده است. این شهرستان با توجه به اینکه یکی از شهرستانهای بزرگ نیمه شرقی استان است، رشد جمعیت آن در سالهای اخیر همواره مثبت بوده است، با این تفاوت که بخش عمده‌ای از این رشد در شهر اهر صورت گرفته است و این مرکز به دلیل تأثیراتی که در حوزه منطقه‌ای شمالی استان دارد، از سطح کشش پذیری بالایی برخوردار است و بخش عمده‌ای از جمعیت شهری این منطقه در اهر استقرار یافته است. با این حال تغییرات جمعیت روستایی در این شهرستان منفی و بیش از ۱- درصد می‌باشد.

تفکیک جمعیت شهری و روستایی این شهرستان نیز حاکی از رشد منفی جمعیت روستایی و افزایش جمعیت شهری است. در سال ۱۳۶۵ جمعیت شهری این شهرستان ۶۴۹۵۷ نفر بوده که در سال ۱۳۷۵ با ۳۵/۲ درصد رشد سالانه به رقم ۸۱۹۴۰ نفر رسیده است. با کند شدن این روند در سالهای بعد، در سال ۱۳۸۳ جمعیت شهری این شهرستان با ۵۲/۱ درصد رشد متوسط سالانه، به ۹۲۴۵۵ نفر افزایش پیدا کرده است. (جدول شماره ۲)

(* براساس نتایج مقدماتی سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۸۵ جمعیت شهرستان اهر ۱۴۹۱۱۹ نفر می‌باشد که ۹۱۰۷۵ نفر در مناطق شهری و ۵۸۰۴۴ نفر در مناطق روستایی ساکن هستند.)

از طرف دیگر جمعیت روستایی این شهرستان از سال ۱۳۶۵ به بعد با تشدید رشد منفی روبرو بوده است. در سال ۱۳۶۵ جمعیت روستایی این شهرستان ۷۱۹۰۷ نفر بوده که در سال ۱۳۷۵ با نرخ رشدی معادل ۰۲/۱- درصد رشد سالانه به ۶۴۸۹۰ نفر رسیده است. با ادامه این روند در سالهای بعد جمعیت روستایی این شهرستان با ۲۷/۱- درصد رشد منفی سالانه در سال ۱۳۸۳ به ۵۸۵۶۷ نفر کاهش پیدا کرده است. رشد منفی جمعیت روستایی علاوه بر مهاجرت، ناشی از تغییر تقسیمات کشوری و تبدیل روستا به شهر بوده است.

جدول شماره (۲): روند تحولات جمعیت شهرستان اهر به تفکیک شهری و روستایی

مأخذ: مرکز آمار ایران، بازسازی و برآورد جمعیت شهرستانهای استان آذربایجان‌شرقی، ۱۳۸۳

این شهرستان دارای دو نقطه شهری به نامهای اهر و هوراند است. بخش عمده‌ای از جمعیت شهری این شهرستان، در شهر اهر واقع شده است. شهر هوراند اخیراً به شهر تبدیل شده است و در واقع یک روستا شهر می‌باشد.

۲ـ۱ـ۲ـ روند تحولات جمعیت شهری

روند تحولات جمعیتی شهرهای این شهرستان، حاکی از رشد سریع جمعیت شهر اهر در دو دهه اخیر می‌باشد. در سال ۱۳۶۵ این شهر حدود ۶۲۱۴۵ نفر جمعیت داشته که تا سال ۱۳۷۵ جمعیت این شهر با نرخ رشدی معادل ۳۱/۲ درصد سالانه، به ۷۸۰۷۶ نفر افزایش پیدا کرده است و در فاصله ۱۳۷۵ تا سال ۱۳۸۳ این جمعیت با نرخ رشدی معادل ۴۸/۱ درصد، به ۸۷۸۰۴ نفر افزایش یافته است. از طرف دیگر شهر هوراند به عنوان دومین نقطه شهری شهرستان در سالهای اخیر، همواره با رشد مثبت و بسیار خوبی مواجه بوده است.

جدول شماره (۳): روند تحولات جمعیت شهری شهرستان اهر

مأخذ: مرکز آمار ایران، بازسازی و برآورد جمعیت شهرستانهای استان آذربایجان‌شرقی، ۱۳۸۳

۳ـ۱ـ۲ـ پیش‌بینی جمعیت شهرستان

مطالعات آمایش استان که اخیراً تدوین و تصویب شده است، سیاستهای توسعه جمعیت و بارگذاری آن را در مناطق مختلف استان براساس توزیع فعالیتها و شبکه‌های زیربنایی تعیین کرده و نرخ رشد جمعیت شهری استان را ۷/۱ درصد تا سال ۱۳۹۰ و ۸/۱ درصد تا سال ۱۴۰۰ برآورد کرده است. همچنین نرخ رشد کل جمعیت را تا سال ۱۳۹۰ حدود ۱/۱ درصد و تا سال ۱۴۰۰، ۲/۱ درصد برآورد کرده است. از طرف دیگر با توجه به مهاجرفرستی روستاهای استان و کاهش تدریجی جمعیت روستاها در اکثر شهرستانهای استان، تا سال ۱۳۹۰ تثبیت جمعیت روستایی در نظر گرفته شده است و تا سال ۱۴۰۰ با ۲/۰ درصد رشد سالانه، بر پویایی جمعیت روستایی با توجه به سیاستهای اعمال شده، افزوده خواهد شد.

برهمین اساس و با توجه به مطالعات آمایش، انتظار می‌رود جمعیت شهرستان اهر تا پایان برنامه چهارم از مرز ۱۵۹ هزار نفر عبور کند و تا پایان سال ۱۴۰۰ به بیش از ۱۹۳ هزار نفر بالغ گردد.

 

جدول شماره (۴): پیش‌بینی جمعیت شهرستان اهر به تفکیک شهری و روستایی تا افق ۱۴۰۰

با عنایت به سیاستهای طرح آمایش استان و مستندات سند توسعه و نظریه پایه توسعه استان، انتظار می‌رود با توجه به اینکه شهرستان اهر یکی از شهرستانهای محروم،‌ کم‌جمعیت و عمدتاً روستایی و دارای قابلیت توسعه استان می‌باشد، از جمعیت پذیری مناسبی در افق ۱۴۰۰ برخوردار شود. پیش‌بینی می‌شود در سال ۱۳۸۸ یعنی پایان برنامه چهارم جمعیت این شهرستان به ۱۵۹۱۵۱ نفر افزایش یابد که ۱۰۰۵۸۴ نفر آن جمعیت شهری و ۵۸۵۶۷ نفر آن جمعیت روستایی خواهد بود به عبارت دیگر ۶۳ درصد جمعیت شهرستان، شهری و ۳۷ درصد جمعیت، روستایی خواهد بود. (جدول شماره ۴)

در افق ۱۴۰۰ نیز با استناد به برنامه‌های بارگذاری جمعیت در نقاط مختلف و نرخ‌های رشد جمعیتی انتظار می‌رود جمعیت این شهرستان با ۶۴/۱ درصد رشد متوسط سالانه به ۱۹۳۵۰۵ نفر افزایش پیدا کند که حدود ۱۳۳۵۱۷ هزار نفر آن جمعیت شهری و ۵۹۹۸۸ نفر آن جمعیت روستایی خواهد بود به عبارت دیگر جمعیت شهری این شهرستان ۶۹ درصد جمعیت شهرستان را در خود جای خواهد داد و جمعیت روستایی به حدود ۳۱ درصد کاهش پیدا خواهد کرد.

البته نکته قابل توجه اینکه کاهش سهم جمعیت روستایی، به معنی رشد منفی جمعیت روستایی نیست بلکه به دلیل رشد بطئی جمعیت روستایی در مقابل رشد سریع جمعیت شهری و تغییر تقسیمات کشوری بوده است.

جدول شماره (۵): پیش‌بینی جمعیت شهرهای شهرستان اهر در پایان برنامه چهارم و افق ۱۴۰۰

شهر اهر به دلیل موقعیت جغرافیایی و همچنین سیاستهای آمایش استان آذربایجان‌شرقی مبنی بر توسعه امکانات و خدمات اجتماعی سطح میانی در این شهر در افق ۱۴۰۰، دارای نقش میان منطقه‌ای در شمالغرب کشور خواهد بود و رشد جمعیت آن به طور متوسط به
۵/۲ درصد بالغ خواهد گردید. بر همین اساس انتظار می‌رود جمعیت این شهر در پایان برنامه چهارم به ۹۵۵۲۵ نفر افزایش یابد و در افق ۱۴۰۰ از مرز ۱۲۸۰۹۲ نفر بگذرد. دیگر شهر این شهرستان از رشد بطئی برخوردار خواهد بود و در سالهای برنامه چهارم به دلیل موقعیت آن و نقشی که در منطقه دارد، از رشد خوبی برخوردار نخواهد بود. ولی به تدریج با تقویت نقش آن در منطقه، انتظار می‌رود با نرخ رشد متوسط سالانه ۲/۰ درصد، جمعیت خود را در افق ۱۴۰۰ به حدود ۵۴۲۵ نفر برساند. (جدول شماره ۵)

۴ـ۱ـ۲ـ ترکیب جمعیت و وی‍‍ژگیهای آن

ترکیب جمعیت یکی دیگر از ویژگیهای جمعیت از نظر ساختاری می‌باشد که بررسی دقیق آن و تحلیل ترکیب آن کمک مؤثری در برنامه‌ریزی درست و دقیق ابعاد مختلف اجتماعی بخصوص آموزش،‌ نیازهای مسکن،‌ اشتغال و … می‌تواند داشته باشد.

نسبت جنسی این شهرستان در سال ۱۳۶۵ معادل ۱۰۵ بوده که در سال ۱۳۷۵ به رقم ۹۹ مرد در مقابل یکصد زن کاهش یافته است. ترکیب جمعیت این شهرستان نیز حاکی است


۲۷/۴۱ درصد جمعیت در رده سنی کمتر از ۱۵ سال،‌ ۵/۵۳ درصد در گروه سنی ۶۴-۱۵ سال،‌ ۲۳/۵ درصد در گروه سنی بالاتر از ۶۵ سال قرار داشته‌اند. این ترکیب حاکی از جوان بودن جمعیت این شهرستان است. براساس نتایج سرشماری سال ۱۳۷۵ بیش از ۶۰ درصد جمعیت این شهرستان زیر ۲۴ سال بوده است که تأمین زیرساختهای آموزشی و خدماتی لازم در افق ۱۴۰۰ برای این حجم جمعیت جوان، نیازمند برنامه‌ریزی و آینده نگری در برنامه‌های توسعه آتی می‌باشد.

با توجه به اینکه ترکیب جمعیت برای افق، نیازمند مدل سازی و بررسی دقیق جمعیت می‌باشد و معمولاً در این زمینه پیش‌بینی صورت نمی‌گیرد، این نکته قابل ذکر است که براساس داده‌های جدول شماره ۶ ترکیب جمعیتی این شهرستان به تدریج با کاهش موالید و با پهن شدن در قسمت بالایی هرم و کاهش حجم جمعیتی قسمتهای پایین هرم روبروست و این امر حاکی از کاهش موالید در خانوارها و متعادل شدن آنها می‌باشد.

جدول شماره (۶): ترکیب جمعیتی شهرستان اهر برحسب گروههای عمده سنی در سالهای ۱۳۶۵ و ۱۳۷۵

با توجه به روند فوق انتظار می‌رود در افق ۱۴۰۰ حجم جمعیت زیر ۲۴ ساله با کاهش عمده‌ای مواجه شود و به حجم جمعیت میانسال که در واقع جمعیت فعال شهرستان محسوب می‌شود، اضافه شود. برهمین اساس ضروری است، ضمن برنامه‌ریزی جهت ایجاد زمینه‌های مناسب اشتغال، آموزش و رفاه، اقدامات لازم جهت حفظ و نگهداشت جمعیت و جلوگیری از مهاجرت، بخصوص از مناطق روستایی صورت گیرد.

سطح آموزش نیز یکی دیگر از شاخصهای جمعیتی می‌باشد. براساس نتایج سرشماریهای سالهای ۱۳۶۵ و ۱۳۷۵ درصد باسوادی جمعیت ۶ ساله و بیشتر شهرستان اهر، افزایش قابل ملاحظه‌ای یافته و از ۰۸/۳۷ درصد در سال ۱۳۶۵ به ۳۴/۶۵ درصد در سال ۱۳۷۵ افزایش یافته است. در حالیکه متوسط باسوادی استان در سال ۱۳۷۵ معادل ۳۶/۷۵ درصد بوده است، درصد باسوادی این شهرستان کمتر از متوسط استانی بوده است. (جدول شماره ۷)

نکته مهم دیگر در این زمینه درصد باسوادی افراد لازم‌التعلیم (۱۴-۶ ساله) می‌باشد که از
۸/۵۹ درصد در سال ۱۳۶۵ به ۰۷/۹۰ درصد در سال ۱۳۷۵ رسیده است و انتظار می‌رود با انجام سرشماریهای جدید بهبود قابل ملاحظه‌ای در رقم مذکور حاصل گردد.

در سال ۱۳۷۵ درصد باسوادی جمعیت لازم‌التعلیم (۱۴-۶ ساله) در نقاط شهری شهرستان ۵۴/۹۵ درصد بوده که نسبت به سال ۱۳۶۵ معادل ۱۴/۹ درصد به آن افزوده شده است. از طرف دیگر این نرخ در نقاط روستایی معادل ۱/۸۶ درصد بوده که نسبت به سال ۱۳۶۵ رشد چشمگیری یافته و ۵/۳۲ درصد افزایش یافته است. این امر حاکی از توسعه برنامه‌های آموزشی در نقاط روستایی شهرستان و افزایش پوشش تحصیلی می‌باشد.

جدول شماره (۷): درصد جمعیت باسواد ۶ ساله و بیشتر شهرستان اهر برحسب گروههای عمده سنی در سالهای ۱۳۶۵ و ۱۳۷۵

۵ـ۱ـ۲ـ جابجایی جمعیت

براساس مطالعات و تحقیقات انجام شده از سرشماریهای سالهای ۱۳۶۵ و ۱۳۷۵، شهرستان اهر یکی از شهرستانهای مهاجرفرست استان می‌باشد که خالص مهاجرت آن طی سالهای ۱۳۶۵ الی ۱۳۷۵ معادل ۱۵۲۸۴- نفر بوده است. در طی این دهه ۲۵۵۳ نفر به این شهرستان وارد شده که ۲۱۵۷ نفر در نقاط شهری و ۳۹۶ نفر در نقاط روستایی ساکن شده‌اند. از طرف دیگر در همین مدت ۱۷۸۳۷ نفر از این شهرستان خارج شده‌اند که ۱۷۰۸۱ نفر از نقاط شهری و ۷۵۶ نفر از نقاط روستایی مهاجرت کرده‌اند.

جدول شماره (۸): جابجایی جمعیت در شهرستان اهر طی سال‌های ۷۵ـ۱۳۶۵

مأخذ: نعمت‌ا… تقوی، بررسی مهاجرتهای میان منطقه‌ای، درون منطقه‌ای و مهاجرتهای روستا ـ شهری استان آذربایجان‌شرقی، ۱۳۸۲

از نظر جنسیتی نیز مردان بخش عمده‌ای از جابجایی جمعیت در این شهرستان را به خود اختصاص داده‌اند. در این دهه بیش از ۱۳۲۹ نفر مرد و ۱۲۲۴ نفر زن به این شهرستان وارد و ۹۳۳۶ نفر مرد و ۵۸۰۱ نفر زن از این شهرستان خارج شده‌اند،‌ خالص مهاجرتی زنان ۴۵۷۷- نفر و خالص مهاجرتی مردان ۸۰۰۷- نفر می‌باشد. (جدول شماره ۸ )

مهاجرپذیری شهرستان اهر عمدتاً از شهرستانهای تبریز و کلیبر و مرند و مهاجرفرستی این شهرستان عمدتاً‌به شهرستانهای مرند و کلیبر می‌باشد. بر این اساس به نظر می‌رسد بخش عمده‌ای از ارتباطات این شهرستان با سه شهرستان تبریز، کلیبر و مرند باشد.

 

این مطالب ادامه دارد…

18 پاسخ به “اهر”

 1. محسن می‌گه:

  سایت خوبیه ولی جای پیشرفت دارد

  • رحمان ا می‌گه:

   از شما نماینده مردمی خواستاریم که دلایل تعویق استخدام قبولین آزمون استانداری را پیگیری فرمایید.۲ سال ایت که منتطر استخدامییم ولی فعلا مسکوت مانده است

 2. علی می‌گه:

  این عکسها رو اگه تونستی یکم کوچک کن از قالب سایت بیرون رفته
  حدیث رو نمیتونستی از این بالتر ببری!!!!!!!!!!!

  ۲تا آمار گذاشتین رو سایت که با هم همخوانی ندارند!

  • مدیر می‌گه:

   در مورد عکسها حق با شماست خودم میخواستم این کارو بکنم ولی فرصتش نبود چشم حدیث رو هم به ستون کناری میبرم در مورد آمارگیر هم چون آمارگیر webgozar افراد آنلاین رو اشتباه نشون میده دو تا آمارگیر گذاشتم

 3. بهروز می‌گه:

  مطالب خیلی برایم مفید بودند ممنون

 4. سعید گل محمدی می‌گه:

  با سلام سایت مفیدی داشتید.
  پایدار باشید.

 5. سعید گل محمدی می‌گه:

  با عرض سلام
  بنده سعید گل محمدی هستم و اصالتا اهری هستم و الان در تهران زندگی می کنم. از سایت شما دیدن کردم ، مطالب زیبا و پرمحتوایی داشتید و به این خاطر به شما تبریک می گیویم .من الان بالای ۱۰ سال است که به تهران آمده ام .زمانی که آنجا بودم با توجه به اینکه در یک خانواده ی متوسطی زندگی می کردم ، و به دلیل امکانات کمی که شهرمان داشت ، خیلی سختی کشیدم و زمانی که دانشگاه (شهید بهشتی) قبول شدم ، تصمیم گرفتم که روزی حتما به تمام همشهریانم خدمت می کنم که آن مشکلاتی که من در آن زمان به دلیل کمبود امکانات داشتم ، آنها نکشند. انشاء تا چند ماه آینده جهت ادامه تحصیل به خارج از ایران می روم و امیدوارم که روزی که به ایران برمی گردم با دست پر برگردم.در این مدت هم چنیدن کتاب در زمینه موفقیت نوشته ام که آنها نیز به زودی چاپ می شوند ، ولیست آنها در وبلاگ بنده موجود می باشد و امیدوارم که این کتاب هایم در اهر نیز به دست همشهریانم برسد تا توانسته باشم خدمتی برای تمام همشهریانم کرده باشم.
  با آرزوی توفیق برای شما
  سعیدگل محمدی
  prosperitymind.blogfa.com

 6. مسعود ال عمران می‌گه:

  با ارزوی توفیق برای همه دلسوزان و تلاشگران ابادانی ارسباران عزیز

 7. لیلا می‌گه:

  باعرض سلام
  سایت خوبی دارید.من تا به حال به شهرستان شما نیومدم امیدوارم فرصتی پیش بیادو بتونم شهرستان زیبای شمارو ببینم.
  براتون آرزوی موفقیت دارم.

 8. شهاب می‌گه:

  با سلام وبهترین احترامها سایت خوبی دارید مخصوصادر شناساندن اهر به مردم
  من در ان دیار گمشده ای که او را سخت چشم در راهم

 9. حامد طاهریفر می‌گه:

  سلام اقای فلاح من حامد طاهریفر ساکن اهرم…….من در این دروره واسه شما خیلی تبلیغ میکنم تا انشاالله به خواست خدا از نمایندگی قبول شید……..چون واقعا سخنان و تیپ شما نسبت به نمایندگان دیگه خیلی خوبه…….دوستار شما حامد طاهریفر

 10. مهدی زنجیربلاغی می‌گه:

  من از امروز فعالیتم رو اغاز میکنم به امید پیروزی مهندس فلاح من دوره قبل هم برای ایشون فعالیت کردم درسته فقط ۱۵ سالم بود ولی اکثر دیوار نویسی های اهر رو من و دوتا از دوستام کردیم به امید ارسباران پیشرفته

 11. حسین می‌گه:

  باسلام
  زنده باد فلاح به امید پیروزی مهندس فلاح در انتخابات مجلس بیایید دست به دست هم بدیم تا با انتخاب مهندس فلاح دردی از دردهای این شهر را دوا کنیم .

 12. وحید می‌گه:

  ارزوی موفقیت

 13. حسن فتحی می‌گه:

  با سلام
  سایت خوب و پر محتوایی داری

 14. هریس می‌گه:

  با عرض تبریک خدمت مهندس فلاح نماینده محترم اهر و هریس امیدوارم با لبیک به امام خامنه ای برای این مملکت اسلامی تلاش مضاعف داشته باشی انشاالاه

 15. سهیلا می‌گه:

  تورو خدا به داد دانشجوها برسید!!!!!!!! از این نیروی تازه نفس یه استفاده کنین

 16. محمد خانش پور می‌گه:

  با عرض سلام و بهترین درودها
  آقای مهندس فلاح نماینده محبوب و دلسوز اهر و هریس
  از توجه و دلسوزی شما نسبت به پذیرفته شدگان آزمون استخدامی سال ۹۱ استانداری ها نهایت قدردانی را می کنیم. جنابعالی حدود ۵۰ خانواده را در اهر، هریس و روستاهای اطراف خوشحال نمودید. منتظر خبرهای خوش شما هستیم.خداوند شما را حفظ فرماید. با تشکر
  جمعی از پذیرفته شدگان آزمون استخدامی استانداری ها

پاسخ دهید

 • نظرسنجی

  • به نظر شما ضروری ترین اولویت کاری نماینده کدام است؟

   دیدن نتایج

   Loading ... Loading ...
 • طراحی شده توسط : shadow_team007@yahoo.com